Baby blog

Pročitajte aktuelnosti i ostale zanimljivosti na našem blogu

Neverovatne činjenice o tek rođenim bebama
04.
Nov
Mama i beba
Novopečeni roditelji mogu biti iznenađeni kada saznaju šta sve njihova beba može i po čemu je posebna.
Dojenje - najpamentnije za Vašu bebu!
10.
Oct
Mama i beba
Koliko je dojenje bitno za zdravije i kvalitetniji razvoj Vašeg deteta, svedoči i to što se svake godine majkama koje doje svoje bebe, posvećuje čitava nedelja- Svetska nedelja dojenja pod nazivom  „Podržimo dojenje”.
Bebino kupanje
11.
Oct
Mama i beba
Dragi roditelji, često ste u dilemi koji je najispravniji način kupanja vaše tek rođenje bebe. Slušati savete starijih ili postupati baš kako kažu u porodilištu? Kupanje Vašoj bebi treba da predstavlja zadovoljstvo jer je voda zapravo njena prirodna sredina u kojoj je boravila čitavih devet meseci. Upravo zato, kako biste bili sigurni da radite ispravnu stvar, nećete pogrešiti ukoliko se pridržavate sledećih koraka za kupanje bebe:   Operite ruke i kadicu pre kupanja bebe.   Sipajte malo tople vode u kadicu i proverite toplinu vode podlakticom. Dubina vode treba da je oko 5 cm. Ako niste sigurni u toplotu vode možete proveriti i toplomerom za vodu. Temperatura treba da bude 37 stepeni.   Sipajte malo topliju vodu u bokal. Taman će se ohladiti na poželjnu temperaturu dok vi okupate bebu.   Pripremite sve što vam je potrebno za kupanje. Neka vam na jednom mestu, pri ruci, stoje češalj, kupka, krema, losion, D vitamin i tupferi od vate. Još samo dodate bebin čist veš i sve je spremno.   Sada raspovijte i svucite bebu. Uzmite tupfer od vate i sa čistom vodom operite bebine oči. Svaki tupfer posebno za svako oko, od spolja prema nosu.   Bebu polako spustite u vodu. Pričajte svojoj bebi i smešite joj se. Leva ruka je ispod bebinih ramena, glavu joj podupirete podlakticom, desna ruka je podvučena ispod bebine guze i na desnoj podlaktici su oslonjene bebine nogice.   Najpre oslobodite desnu ruku tako što ćete guzu i nogice spustiti u vodu. Prstima leve ruke držite dete ispod pazuha. Bebina glava je naslonjena na levu ruku i nikad se ne spušta potpuno u vodu. Čvrsto držite bebu u kosom položaju tako da joj voda dopire do grudi. Znači leva ruka vam je zauzeta držanjem glavice tokom kupanja bebe, a za kupanje vam je slobodna desna ruka.   U desnu ruku supajte malo kupke i perite najpre lice, zatim glavu, pa vrat, jednu pa drugu ruku, grudni koš, stomak, genitalije zatim noge. Ispirajte ruku u kadici ili peškirić za kupanje ako ga koristite i ponovo isperite. Predeo polnih organa treba dva puta oprati.   Okrenite bebu na stomak, tako da prednji deo grudnog koša i glavu držite preko leve ruke a kolenima je oslonjena u kadici. Operite bebin vrat sa zadnje strane i leđa, zatim još jednom guzu i genitalije sa zadnje strane.   Podignite bebu iznad kade i isperite je čistom vodom iz bokala. Temperaturu vode u bokalu ste proverili rukom. Beba se ispira od glave prema leđima, guzi i nogama, zatim se okreće i ispira se i sa prednje strane.   Izvadite je iz kadice i umotajte u mek veliki peškir. Umesto da bebu trljate, posušite je nežnim tapkanjem po koži.   Obrišite bebine uši spolja, namažite guzu kremom, namažite losion, prepovijte je u čistu pelenu, obucite benkicu, odelce ili vreću, dajte joj D vitamin i zatim je podojite. Posle kupanja bebe uvek duže spavaju pa je zgodno bebu kupati uveče u vreme kada vi i vaš suprug imate najviše vremena.     Vaša beba je sada čista i mirišljava i spremna da uživa u Vašoj pažnji i ljubavi.
Zašto je važno izabrati pravu igračku za dete?
13.
Oct
Mama i beba
Većina roditelja kupi igračke pre pre samog porođaja. Malo je beba koje po dolasku iz porodilišta ne sačeka potpuno opremljena soba ili kutak u kome će boraviti sa gomilom raznovrsnih igračaka. Dok neki roditelji kupuju po preporuci proizvođača prema uzrastu deteta ili prodavca, drugi biraju ono što se njima dopada. Retko ko se zapita da li dete uopšte može da se time igra, naročito ako se tek rodilo. Pre svega treba proceniti koja količina igračaka je optimalna za bebu u prvim mesecima. Ako ih je premalo, beba neće imati adekvatnu stimulaciju što će se vremenom odraziti na njen celokupan razvoj. Veći deo vremena će provoditi u spavanju i postaće nezainteresovana za okruženje. Ovakve situacije su danas prava retkost, mnogo češće se događa upravo suprotno, dete je zatrpano igračkama. Ukoliko je beba neprestano izložena raznim stimulacijama neće biti u stanju da se usredsredi na jednu igračku i da je istraži već će joj pažnja prelaziti sa jedne na drugu. Reakcija u ovoj situaciji je veliko uzbuđenje, ali i nezadodvoljstvo  jer je dete stimulisano ali mu nije omogućeno da ispolji kreativnost. Treba pronaći pravu meru, okruženje treba da pobuđuje pažnju deteta, da je održava i da podstiče na aktivnost. U najranijem uzrastu bebe pre svega gledaju, zatim pružaju ruke u pravcu igračaka i dodiruju ih da bi tek od trećeg meseca počele da ih drže, lupaju njima i stavljaju ih u usta.  Sa navršenih šest meseci počinju svesno da koriste igračke za igranje.   Druga ključna stvar u izboru je odabrati one koje pozitivno utiču na razvoj deteta, kojima dete može neošto da uradi. Sa dva meseca i dvadeset dana beba može da spoji dlanove. Da bi ste je podstakli da napravi pokret rukama ka sredini stavite joj između šarenu mekanu loptu. U ovom uzrastu šake još uvek nisu stalno otvorene pa će mekani materijal delovati opuštajuće. Prva bebina zvečka treba da bude u obliku kugle prečnika 5 cm crvene boje da bi mogla da je fiksira i prati. Može da bude i crveno-žuta ili crno-bela jer su to kontrasti koje može da uoči .  Ručka treba da bude pogodna za držanje a zvečka dobro izbalansirana da bi ostala u ruci. Polukružni oblik sa jedne strane odgovara prvom voljnom hvatu krajem četvrtog meseca, dok je drugi deo zvečke mekan jer će beba odmah nakon uzimanja naglo privući zvečku ustima. Polukrug sa obe strane zvečke omogućava prebacivanje iz jedne u drugu ruku. Treba voditi računa i o težini da bi beba mogla da manipuliše igračkom. Kasnije zvečke mogu da budu i drugih oblika ili u kombinaciji sa glodalicom. Najpogodniji oblici za hvatanje su valjak i prsten.   Uspostavljanjem kontrole oko-šaka i razvojem funkcija ruku krajem petog meseca, beba će prstima i ispruženim palcem uhvatiti pruženu kocku. Premeštanjem kocke iz ruke u ruku na sredini ispred tela beba uvežbava držanje i otpuštanje. Ovo je jedan od ključnih momenata u razvoju deteta kada po prvi put kocku koju drži u jednoj ruci može da preda drugoj.